Różnice w działaniu marihuany, zależnie od sposobu jej przyjęcia

  1. Jedzenie – forma oralna

Jak widać na powyższych wykresach, faza wywołana przez zjedzenie konopi, wolno narasta. Pierwsze efekty odczujemy najczęściej po 45 minutach do 2 godzin od przyjęcia, jeżeli zażyliśmy kannabinoidy w formie pitnej tzn. np. nalewce, czekoladzie pitnej itp., działanie może się zacząć już po pół godziny. Najlepszym sposobem żeby przyspieszyć trawienie będzie nie jedzenie nic przez 2-3 godziny przed aplikacją, jeżeli nasze kannabinoidy są rozpuszczone wyłącznie w tłuszczu(np. olej kokosowy), powinniśmy zjeść coś lekkiego by ułatwić jego strawienie.

Faza różni się od palonej tym że nie ma wyraźnego szczytu(peaku) i uczucia „wbicia/wejścia” substancji, jednakże możemy się cieszyć dłuższym działaniem. Dodatkowo ze względu że thc w wątrobie jest metabolizowane do innej formy niż w przypadku palenia, wielu użytkowników uważa że jedzenie może wywołać mocniejsze efekty psychodeliczne niż palenie, przy bardzo dużych dawkach mogą występować nawet delikatne zmiany wizualne.

Czas ładowania: 30 min – 2h

Peak: 2-3 godzina

Całkowity czas trwania: 6-8h

Dawkowanie:

2. Palenie/waporyzacja

Palenie i waporyzacja nie będzie się zbyt różnić od siebie pod względem typu fazy i czasu jej występowania, jednakże jak wiadomo dzięki waporyzacji musimy zużyć około 2-3 razy mniej materiału niż przy paleniu by osiągnąć ten sam efekt oraz faza jest jak wielu określa „czystsza” pozbawiona większości skutków ubocznych ze względu na nieprzyjmowanie substancji smolistych.

W tym przypadku mamy wyraźniejszy, mocniejszy peak i charakterystyczne uczucie „wbicia” którego nie odczujemy tak mocno przy innych formach konsumpcji, jednakże działanie będzie najkrótsze w stosunku do innych metod.

Czas ładowania: 0-10 min

Peak: 30 min

Czas trwania: 1-3 h, przy dużych dawkach i małej tolerancji mogą to być nawet 4 godziny.

Dawkowanie: dla każdego trochę inne, zależne od wielu indywidualnych czynników np. sposobu zaciągania.

3. Przyjęcie podjęzykowe

Wywołuje bardzo podobne uczucie co palenie, jednakże mamy spokojniejszy moment „wejścia” substancji. Jest to doskonały kompromis pomiędzy paleniem a spożyciem oralnym, dlatego wielu pacjentów wybiera tą alternatywę w leczeniu np. przewlekłego bólu. Szerzej o tym sposobie administracji pisaliśmy w osobnym artykule.

Czas ładowania: 10-20 min

Peak: 45 min

Czas trwania: 2-4 h, przy dużych dawkach i małej tolerancji mogą to być nawet 4 godziny.

Dawkowanie jest określane jako tożsame, delikatnie mniejsze od tego przedstawionego w punkcie o jedzeniu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s