Water curring – sposób na pozbycie zanieczyszczeń, lepszy smak i moc

Wczorajszy artykuł dotyczący rozpoznawania zanieczyszczeń w marihuanie cieszył się ogromną popularnością. Z tej uwagi postanowiliśmy pójść za ciosem i pokazać wam jak możecie się większości z nich pozbyć by mieć pewność że nie wprowadzacie szkodliwych substancji do swojego organizmu.

Gdy dostaniemy zanieczyszczoną marihuanę, powinniśmy ją wyrzucić, z doświadczenia jednak wiemy że użytkownikom często jest szkoda to zrobić i wolą narazić swoje zdrowie. Dlatego właśnie powstał ten artykuł.

Curring jest to zabieg przygotowujący nasz susz do palenia czy waporyzacji. Każdy susz dobrej jakości go przechodzi co pozwala na wydobycie nut smakowych, zapachowych i poprawę mocy oraz wyglądu. Tradycyjnie trwa około 30 dni, stosując water curring skracamy ten proces do 7 dni dodatkowo możemy lać nawozy do samego końca uprawy(i tak je wypłuczemy).

W obecnych czasach staje się on również najlepszą metodą by oczyścić susz z nieznanego źródła, pozwala usunąć takie zanieczyszczenia jak piasek, talk, cukier, szkło, herbicydy, pestycydy, syntetyczne kannabinoidy czy nawet Brix. Przedstawimy wam dwie metody, szybką która pogorszy jakość suszu ale pozwoli nam usunąć zanieczyszczenia i sprawić że susz szybko będzie gotowy do użycia i wolną(7 dniową) która dodatkowo poprawi smak, zapach i wagowo moc waszego suszu.

Marihuana z Brixem źródło: https://www.weednews.pl/
  1. Water curring – jak to powinno wyglądać (metoda 7 dniowa)

Co potrzebujemy żeby przeprowadzić dobry Water curring?

  • Pojemnik z odpowiednią ilością wody [około 4-8 razy więcej niż objętość topów],
  • Osuszacz lub farelka o małej mocy, ewentualnie piekarnik z trybem suszem w niskiej temperaturze,
  • Ciemne i chłodne miejsce na nasz pojemnik z wodą.

Potrzebujesz przynajmniej 7 dni, aby wykonać Water curring, mniej dni np. 5 nie pozwoli na uzyskanie odpowiedniej jakości. Topy świeżo ścięte lub zanieczyszczone wrzucamy do wody, będą one pływać po powierzchni dlatego należy je na początku czymś przydusić np. talerzem żeby były zanurzone.

Wodę wymieniamy codziennie lub 2 razy dziennie, robimy to bardzo delikatnie żeby nie uszkodzić struktury rośliny. Woda może zmieniać kolor na żółtą, żółto-zieloną i nawet charakterystycznie śmierdzieć. Pojemnika nigdy nie zamykamy, musi pozostać otwarty.

Po 7 dniach wyciągamy topy z wody i suszymy. Możemy to zrobić w piekarniku, osuszaczem lub farelką ale najlepsze metody da tradycyjne suszenie, czyli powierzenie topów suchym przewiewnym miejscu. Jak sprawdzić czy nasze kwiaty są dobrze wysuszone? Jeżeli łodyga łamie się pod palcami wydając dźwięk(trzask), nie jest ona plastyczna i giętka, oznacza że są one dobrze wysuszone.

1 dzień vs 5 dzień water curringu Źrodło: https://www.reddit.com/r/Autoflowers/

2. Metoda szybka – usunięcie zanieczyszczeń, pogorszenie smaku, wyglądu i zapachu, nie odnotowano spadku mocy

Każdy profesjonalny grower byłby bardzo zły gdyby przeczytał o tej metodzie, ale chyba lepiej palić topy słabej jakości niż zanieczyszczone jakimś syfem. Jak szybko doprowadzić podejrzany temat do znośnej postaci?

Potrzebujemy do tego, sitko o bardzo małych oczkach lub w ostateczności gazę, pojemnik szklany np. słoik, szklanka, cokolwiek i wodę.

Podgotowujemy wodę następnie dolewamy do niej proporcją trochę zimnej, chodzi o to żeby woda miała temperaturę pomiędzy 75-85 stopni Celsjusza. Zalewamy kwiaty wodą i zostawiamy na 10 minut, następnie odsączamy. Operacje powtarzamy jeszcze jeden raz z ciepłą wodą. Następnie zalewamy susz wodą w temperaturze pokojowej i zostawiamy na godzinę, operacje powtarzamy 2-4 razy, następnie suszymy susz podobnie jak w metodzie długiej.

Zabieg ten pogorszy jakość suszu ale pozwoli pozbyć się większości zanieczyszczeń a nawet Brixa. Całość zajmie z suszeniem maksymalnie 1 dzień i nasz susz będzie gotowy do użycia. Odnotowano że metoda nie wpływa na moc suszu, sprawia że będzie on gorzej wyglądał, mniej pachniał, zajmował objętościowo mniej miejsca i bardziej gryzł w gardło.

Jedna myśl w temacie “Water curring – sposób na pozbycie zanieczyszczeń, lepszy smak i moc

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s