Czy marihuana uzależnia?

 1. Co to jest uzależnienie

Uzależnieniem z definicji możemy nazwać fizyczną lub psychiczną potrzebę zażycia jakiejś substancji lub też wykonywania czynności bez której będziemy odczuwać dyskomfort. Uzależnić może nas wszystko co powoduję zachodzenie reakcji wytwarzania hormonów w naszym organizmie np. adrenaliny, serotoniny czy też dopaminy tzn. że człowiek może uzależnić się nie tylko od konkretnej substancji ale również od sportu, gry na komputerze, oglądania telewizji itp.

2. Rodzaje uzależnienia

Wyróżniamy uzależnienie psychiczne i fizyczne. Fizyczne polega na odczuwaniu somatycznych skutków odstawienia np. rozstrój żołądka, ból głowy, pocenie się, wymioty itp., ten rodzaj uzależnienia wywołują niektóre substancje psychoaktywne, szczególnie te należące do grupy stymulantów, modulatorów gaba, opioidów czy benzodiazepin.

Marihuana jest psychodelikiem, zdecydowana większość prac naukowych wskazuje że ta grupa substancji nie wywołuje uzależnienia fizycznego.

Uzależnienie psychiczne nie prowadzi do przykrych fizjologicznych następstw, lecz jest odpowiedzialne za chęć zażycia danego środka czy też wykonania pewnej czynności, powoduje że w momencie odstawienia nasze myśli ciągle obracają się wokół danego tematu, odczuwamy potrzebę zażycia środka.

Wiele badań wskazuje że od marihuany psychicznie uzależnia się około 10% jej użytkowników, jest to bardzo mało w porównaniu np. z nikotyną która uzależnia szybko i głęboko większość osób ją przyjmujących.

3. Czy marihuana uzależnia?

Odpowiedź brzmi tak, uzależnia psychicznie, nie musimy się spodziewać negatywnych somatycznych po jej odstawieniu, poza tymi związanymi z naszą psychiką to znaczy dyskomfortem, problemami ze skupieniem, nerwowością, brakiem apetytu czy też czasem kłopotami ze snem.

Jednakże użytkownicy którzy nie korzystają z marihuany w sposób problematyczny, nawet jeżeli używają jej codziennie nie muszą odczuwać żadnych skutków jej odstawienia, to czy się uzależnimy zależy głównie od okoliczności, częstotliwości i w dużej mierze od ilości przyjmowanej substancji.

Przyjrzyjmy się dwóm przykładom:

 1. Użytkownik korzystający z marihuany wieczorami, w celu odpoczynku po całym dniu ciężkiej pracy, spożywający jedną standardową dawkę marihuany, codziennie tą samą która go satysfakcjonuje, nie dopalający ponieważ szanuje tolerancję – osoba ta prawdopodobnie nie będzie odczuwać silnych skutków odstawienia, może się okazać że będzie odczuwać dyskomfort wieczorem ale prawdopodobnie nie będzie on towarzyszył mu w ciągu wykonywania codziennych rutynowych czynności.
 2. Użytkownik korzystający z marihuany z nudów jako dodatek w każdym możliwym wolnym czasie lub jego większości, wielokrotnie dopalający w celu osiągnięcia mocniejszego haju – Taka forma korzystania z konopi z pewnością jest problematyczna, użytkownik przyzwyczaja się do używania konopi w różnym okolicznościach, czasie, miejscu, dodatkowo spożywający ich duże ilości z powodu rosnącej tolerancji – odstawienie w tym przypadku może wywołać silne skutki psychiczne utrudniające funkcjonowanie, z uwagi na przyzwyczajenie do robienia wielu rzeczy „na fazie”, na trzeźwo przestanie odczuwać z nich przyjemność, pojawi się zespół amotywacyjny itp.

Oczywiście już samo używanie marihuany codziennie nie jest dobrym wyjściem ale nie musi być problematyczne. Istnieje ogromna różnica pomiędzy użytkownikiem który jednokrotnie w ciągu dnia przyjmie przykładowo dawkę 0,1 g z waporyzatora w konkretnym celu np. relaksu po pracy, problemów ze snem czy też leczenia bólu a kimś kto przepala w ciągu dnia parę gram, będąc non-stop „na haju”. Wiele osób zna użytkowników zażywających marihuanę w sposób problematyczny i zdecydowanie widać po nich skutki nie tylko odstawienia ale także skłonności do paranoi, problemów z życiem w społeczeństwie i normalnym funkcjonowaniem.

Tak więc jakich zachowań unikać by ominęły nas skutki odstawienia?

 • Spożywanie dużych ilości, częste dopalanie,
 • Korzystanie z marihuany podczas rutynowych czynności i większości naszych aktywności jako dodatku do nich,
 • Spożywanie marihuany razem z tytoniem – powoduje powstanie tak zwanego zespołu tytoniowo-konopnego co silnie wpływa na stopień uzależnienia,
 • Brak robienia cyklicznych przerw,
 • Palenie marihuany z powodu braku zajęcia, znudzenia itp.
 • Palenie słabej jakości, zanieczyszczonej marihuany.

Jak postępować by ograniczyć potencjał uzależniający marihuany?

 • Zamiana palenia na waporyzację, jedzenie, przyjęcie podjęzykowe – wyeliminuje to substancje smoliste które również powodują uzależnienie oraz zredukuje potrzebną do zażycia ilość,
 • Palenie tylko w towarzystwie znajomych, unikanie robienia tego samemu,
 • Różne metody konsumpcji,
 • Palenie tylko w szczególnych okazjach lub okolicznościach, unikanie przyzwyczajenia do obecności marihuany podczas wielu rodzajów aktywności,
 • Robienie przerw i szanowanie tolerancji.

Chcesz zrobić dobry detoks? Na naszej stronie mamy poradnik z paroma wskazówkami! Link do artykułu.

Pomocny może być również artykuł na temat oszczędzania na marihuanie. Link do artykułu.

2 myśli w temacie “Czy marihuana uzależnia?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s