Najpopularniejsze mity na temat marihuany

Marihuana przez wiele lat była tematem tabu. Brak otwartego dialogu, dostępu do badań, fałszywa ich interpretacja oraz propaganda, sprawiły że wśród konopi pojawiło się wiele mitów i kontrowersji. Część z nich jest nadal powielana np. przez pedagogów którzy używają ich by ustrzec swoich wychowanków przed tą „diabelską rośliną” używaną w medycynie od wieków. Obecnie dysponujemy już pokaźną liczbą badań, dzięki czemu wiele z nich z łatwością można obalić.

  1. Legalna marihuana powoduje wzrost przestępczości

Nie mam pojęcia jak powstał ten mit. Nie istnieją żadnego logiczne przesłanki tego, wręcz przeciwnie, legalny dostęp do marihuany o ile jej cena jest rozsądna powoduje że większość użytkowników zacznie kupować ją w autoryzowanych punktach zamiast od dilerów przez co zmniejszy się udział czarnego rynku w dystrybucji tej używki.

Podczas poszukiwania genezy tego mitu trafiłem na szereg badań, niektóre z nich wskazywały że przestępczość się zmniejszyła, część że wzrosła, jednakże wyraźnie widać że nie są one wiarygodne i nie pozwalają tego jednoznacznie określić, do podobnych wniosków doszli naukowcy w pracy The Cannabis Effect on Crime: Time-Series Analysis of Crime in Colorado and Washington State, znajdziemy w niej następujące stwierdzenie „Wcześniejsze badania oparte na stosunkowo słabych projektach analitycznych, pozbawionych kontekstualizacji i odpowiednich porównań, wykazały, że legalizacja marihuany zwiększyła lub zmniejszyła przestępczość.”

W wymienionej wcześniej pracy wskazuję się również na współzależność np. jeżeli spojrzymy na problem wypadków samochodowych pod wpływem marihuany, nie zagłębiając się w to zagadnienie możemy uznać że stanowi to argument przeciwko legalizacji. W praktyce w 85% osób które spowodowały wypadek pod wpływem marihuany spożywały również alkohol. Sprawia to że łatwo jest manipulować danymi, myląc w tym przypadku pojęcie przyczynowości z współzależnością. Marihuana w większości krajów na świecie nadal jest nielegalna, z uwagi na to docelowa grupa jej użytkowników nie może być reprezentatywna ponieważ część jej użytkowników pochodzi ze środowiska które ma skłonności do konfliktów z prawem.

2. Marihuana jest silnie uzależniająca

Szerzej na temat uzależnienia od marihuany wypowiedzieliśmy się w artykule „Czy marihuana uzależnia?”. National Institute on Drug Abuse w Stanach Zjednoczonych wyraźnie wskazuje na to że marihuana nie powoduje uzależnienia fizycznego, ponadto w artykule znajdziemy również badania które pokazują że zaledwie 9% osób używających marihuany stanie się od niej uzależnionych (24,25), liczba ta wzrasta do około 17% u tych, którzy zaczynają używać marihuany w wieku kilkunastu lat. (26,27) Jest to bardzo mało w porównaniu do ponad 30% w przypadku użytkowników tytoniu.

3. Marihuana niszczy komórki mózgowe

Istnieje wiele badań które obaliły już ten mit, powstał on na skutek starych badań przeprowadzanych na zwierzętach którym podawano duże dawki spalanej marihuany w formie inhalacji co spowodowało niedotlenienie oraz zatrucie substancjami toksycznymi obecnymi w dymie, podobnie było z badaniami które wskazywały na znaczną szkodliwość dymu konopnego na płuca.

Okazuje się że marihuana nie tylko nie powoduje uszkodzenia neuronów ale jak twierdzi National Institute of Health wspiera wręcz ich regenerację.

Najpopularniejszą neurotoksyną uszkadzającą mózg jest legalny alkohol.

4. Marihuana jest furtką do twardych narkotyków

Jest to jedna z najczęściej powielanych głupot na temat marihuany. Szczególnie bolesne jest to że na prawdziwość tego mitu wskazuje np. ocena autorstwa Ministerstwa Zdrowia na temat pakietu ustaw legalizacyjnych złożonego przez Parlamentarny zespół do spraw legalizacji marihuany, oczywiście nie znajdziemy w niej żadnego racjonalnego potwierdzenia, jedynie stwierdzenie że tak jest.

Każdy doskonale zdaje sobie sprawę że w większości przypadków pierwszym narkotykiem przyjmowanym w życiu przez człowieka jest alkohol oraz kofeina. Dlaczego ich nie uznaję się za furtkę do innych narkotyków? Dlatego że są legalne i nikt nawet o tym nie myśli.

Ponadto nielegalność marihuany naraża jej użytkowników na kontakt ze światem przestępczym co może skutkować dostępem do innych używek, ta sytuacja może prowadzić do próbowania nowych substancji jednakże nie wynika to z winy marihuany ale w dużej mierze od indywidualnych uwarunkowań użytkowników i ułatwionego dostępu. Dodatkowo to właśnie nielegalność marihuany uniemożliwia kontrolowanie wieku jej użytkowników.

5. Marihuanę można przedawkować

Na świecie zdarzały się hospitalizacje po użyciu marihuany jednakże najczęściej są one winą zbyt dużej dawki kannabinoidów która powoduje u niedoświadczonych użytkowników paniczny strach na skutek odczuwanych psychicznych efektów. Uściślając nie było tu mowy o żadnym realnym zagrożeniu. Konopie szczególnie ostrożnie powinny używać osoby z chorobami serca ponieważ powoduje wzrost tętna oraz cukrzycy ze względu na jej właściwości obniżające poziom glukozy we krwi. Nie istnieje żaden udokumentowany przypadek śmierci wynikający tylko i wyłącznie z zażycia marihuany.

Istnieją badania które wskazują że żeby przedawkować marihuanę musielibyśmy przyjąć dawkę 40 000 razy większa niż typowa rekreacyjna. W przypadku alkoholu przyjęcie 4 do 10 razy większej dawki niż ta powodująca silne odurzenie prowadzi do śmierci.

6. Marihuana powoduje schizofrenię i psychozy

Z pomocą w tym przypadku przychodzą nam badania przeprowadzone na Harvardzie(więcej o badaniach). Na ich podstawie stwierdzono że najistotniejszym czynnikiem powstawania chorób psychicznych są nasze geny. Osoby które są obciążone podatnością na schorzenia psychiczne tzn. w historii ich rodziny występują one dosyć często powinny uważać przy korzystaniu z tej używki i robić to pod kontrolą lekarza.

Marihuana może sprawić że symptomy choroby pojawią się szybciej ale nie ma żadnego związku z bezpośrednim jej wywołaniem. Nie ma wpływu na to czy zachorujemy bądź nie, może jedynie przyspieszyć postępujący już proces.

Ponadto konopie są obecnie szeroko badane jako lek na wiele dolegliwości psychicznych a wyniki tych badań są bardzo obiecujące.

7. Legalna marihuana sprawi że młodzi ludzie będą po nią sięgać częściej

Legalność marihuany a przy tym odpowiednie procedury zazwyczaj prowadzą do zmniejszonego korzystania z niej przez młodzież. Jak wiadomo, zakazany owoc najlepiej smakuje, ponadto diler nie pyta nas o wiek. Logika od razu podpowiada nam że to bujda.

Na podstawie statystyk widzimy że użycie marihuany przez osoby młode po jej legalizacji nie wpłynęło na odsetek osób z niej korzystających.

Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, prowadziło badania ankietowe w latach 1993–2017 wśród uczniów w wieku licealnym, dotyczące korzystania z substancji psychoaktywnych. Wyniki ich wskazują, że wprowadzenie legalnej marihuany mogło spowodować 8% spadek uczniów korzystających z marihuany przynajmniej raz w miesiącu oraz 9% spadek wśród uczniów korzystających z marihuany więcej niż 10 razy w miesiącu.

8. Palenie marihuany jest szkodliwsze od palenia tytoniu

Mit ten ma swoje uzasadnienie. W dymie marihuanowym znajdziemy około dwukrotnie wyższe stężenia tlenku węgla oraz substancji smolistych. Jednakże nie jest to wystarczająca podstawa by uznać palenie marihuany za szkodliwsze od tytoniu.

Tytoń zawiera więcej rodzajów szkodliwych związków od marihuany, ponadto kannabinoidy które trafiają do naszych płuc podczas palenia mają właściwości protekcyjne i stymulują ich oczyszczanie, co powoduje że w rzeczywistości mniej tych związków trafia do naszego krwioobiegu.

Większość badań klinicznych wskazuje że palenie marihuany nie jest bezpośrednio związane z nowotworami płuc, użytkownicy konopi na skutek ich palenia chorują częściej na zapalenie oskrzeli lub mają problemy z dziąsłami. Więcej na ten temat znajdziecie w badaniach pod linkiem:

https://www.atsjournals.org/doi/abs/10.1164/arrd.1987.135.1.209

9. Przytrzymywanie dymu w płucach zwiększa haj

Często słyszymy od użytkowników zdanie „Przytrzymaj dłużej dym w płucach, mocniej zadziała” jest to nie prawda, kannabinoidy w rzeczywistości wchłaniają się do naszego krwiobiegu przez płuca w ułamku sekundy, mit ten obala wiele artykułów naukowych np. badanie kliniczne „Breathhold duration and response to marijuana smoke”.

Dłuższe wstrzymanie oddechu powoduje niedotlenienie i to właśnie jego skutki możemy odczuć stosując tą praktykę.

10. Marihuana powoduje upośledzenie pamięci krótkotrwałej

Nie istnieją żadne badania potwierdzające że marihuana powoduje stałe uszkodzenie pamięci. Większość prac wskazuje że mają one wpływ na pamięć krótkotrwałą tylko w momencie kiedy użytkownik jest pod jej wpływem.

Jedna myśl w temacie “Najpopularniejsze mity na temat marihuany

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s