Najdziwniejsze mutacje genetyczne marihuany

Mutacje w roślinach są rzadkim zjawiskiem i pojawiają się często wtedy kiedy nikt się ich nie spodziewa. Niektóre z nich da się indukować(wywoływać). Istnieje również szereg nasion który pozwoli na wyhodowanie zmodyfikowanej marihuany. Część z obecnych na rynku kwiatów powstało właśnie za sprawą zupełnie przypadkowej mutacji. Krzyżowanie nowych odmian, gatunków oraz eksperymenty dotyczące hodowania w różnych warunkach sprawiły że rynek znacznie się rozwinął, to dzięki temu mamy między innymi odmiany autokwitnące(geny ruderalis) które nie potrzebują odpowiedniego cyklu dzień-noc żeby zakwitnąć czy też odmiany które są w stanie wyrosnąć w nietypowych dla tej rośliny warunkach. Jednakże powstało również wiele rzadszych mutacji dotyczących kształtu liści czy też całej rośliny, przyjrzyjmy się najciekawszym z nich.

  1. Ducksfoot

Zaczniemy od klasyka. Mutacja ta jest dość popularna wśród growerów. Stało się to za sprawą nietypowego wyglądu liści, po prostu wyglądają one jak kacze stopy. Oryginalny Ducksfoot wyhodowany pierwszy raz w Australii jest dosyć nieprzewidywalny, mamy do czynienia z wahaniem się poziomu kannabinoidów oraz szerokim zakresem wielkości jaką może osiągnąć roślina. Główną jej zaletą jest to, że odmiana ta, szczególnie w początkowym stadium rozwoju, nie przypomina typowej marihuany. Niestety za mutację odpowiedzialny jest gen recesywny, oznacza to że gdy skrzyżujemy Ducksfoot z inną odmianą większość z nich będzie posiadać normalne liście.

Odmiana automatycznie kwitnąca z genem Ducksfoot od Dutch Passion

2. Albinizm – Weriegacja

Mutacja ta związana jest z genem który odpowiada za zdolność rośliny do wytwarzania chlorofilu, sprawia że częściowo ten gen jest nieaktywny przez co mamy do czynienia z białymi przebarwieniami kwiatów oraz pąków. Niestety z brakiem chlorofilu wiążą się przykre konsekwencje, roślina ma ograniczone możliwości dotyczące procesu fotosyntezy, rośnie mała i produkuje skąpe plony. Wygląda ona dosyć nietypowo i tworzy ciekawe wzory na liściach oraz kwiatach.

3.Australian Bastard Cannabis – ABC

Kolejna nietypowa mutacja która pochodzi z Australii. Wygląda na to że growerzy stamtąd lubią poeksperymentować. Została odkryta w latach 1970-1980, w wiejskich regionach nieopodal Sydney. Gen odpowiedzialny za charakterystyczny wygląd liści jest silnie recesywny, a co za tym idzie, bardzo trudny w przekazaniu następnym pokoleniom. Roślina swoim wyglądem nie przypomina marihuany a raczej roślinę ozdobną. Odmiany ABC świetnie radzą sobie z niskimi temperaturami. Obecnie na Polskim rynku nie są dostępne nasiona oferujące tą mutację ale da się je sprowadzić z innego kraju. Większość odmian posiadających ten gen jest trudna do wyhodowania ze względu na kiełkowanie. Skorupki nasion są bardzo twarde, trzeba je ścierać i nacinać aby liczyć że około 40% z nich wykiełkuje.

4. Bonsai

Pomimo że wiele osób uważa że to mutacja, połączenie drzewka bonsai i marihuany, jest to nieprawda. Termin Bonsai nie odnosi się do konkretnego gatunku drzewa. Chodzi tutaj o charakterystyczną metodę uprawy która pozwala na wyrośnięcie miniaturowej rośliny. Jeżeli ktoś jest dobrym growerem bez wątpienia poradzi sobie z wyhodowaniem takiego cuda szczególnie jeżeli użyje nasion odmian małych np. Lowryder.

5. Poliploidy

Poliploidy to pojedyncze organizmy, które posiadają podwójną ilość chromosomów, czyli genomu ich gatunku. Poliploidalności występuje np. w pszenicy twardej, używa się jej do wytwarzania makaronu pasta. Możemy się z nią spotkać również w przypadku marihuany. Właściwość ta jest rzadka ale da się uzyskać nasiona które zapewnią nam duże prawdopodobieństwo jej wyhodowania. Poliploidalność można również wywołać sztucznie u roślin które rozwijają się normalnie , poprzez silny środek chemiczny o nazwie kolchicyna. Jest ona silnie trującą i powinni jej używać wyłącznie wysoko wyspecjalizowani growerzy.

Bibliografia:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s