Marihuana – Jak szkodliwa jest na prawdę? – Przegląd badań

Napisanie tego artykułu stanowiło nie lada problem. Wiele badań szczególnie tych starszych wykonywanych jest w absurdalny sposób, można się w nich spotkać z między innymi: podawaniem zbyt dużych dawek,stosowaniem nieadekwatnych metod badawczych, błędnym interpretowaniem wyników i wskazywaniem fałszywych ciągów przyczynowo skutkowych. Przeanalizujemy sobie parę obszarów zdrowotnych dla których uważa się marihuanę za potencjalnie szkodliwą.

  1. Wpływ konopi na mózg

Swego czasu stacja Fox głosiła, że palenie trawki, czy nawet bierne wdychanie dymu przyspiesza proces umierania komórek mózgowych. Mit ten rozpowszechnił się na świecie i nadal funkcjonuje. Powstał on na skutek badań finansowanych przez rząd USA przeprowadzonych przez doktora Roberta G. Heatha i opublikowanych w 1974 r.

Podczas niego małpy zostały zmuszone przez naukowców do wdychania codziennie dymu z 2 jointów przez rok. Dym został im podawany bez odpowiedniego porcjowania go oraz przerw pomiędzy wdechami. Małpy się po prostu nim dusiły. Z uwagi na brak tlenu dochodziło do niedotlenienia mózgu a następnie obumierania komórek mózgowych. Co więcej mit ten obalają już dwa inne badania przeprowadzone w latach 90.

Obecnie wiemy, że marihuana nie tylko nie powoduje uszkodzenia neuronów ale jak twierdzi National Institute of Health wspiera wręcz ich regenerację.

Istotną kwestią jest niestety nadal nie do końca zbadany problem wpływu delta-9-thc na objętość istoty szarej w mózgu. Więcej o tym przeczytacie w naszym osobnym artykule.

A jak jest na prawdę z domniemanym uszkodzeniem pamięci krótkotrwałej? Otóż nie istnieją żadne badania potwierdzające że marihuana powoduje stałe uszkodzenie pamięci. Większość prac wskazuje, że konopie mają wpływ na pamięć krótkotrwałą tylko w momencie kiedy użytkownik jest pod ich wpływem.

Werdykt: Na podstawie tego co dziś wiemy, można stwierdzić że marihuana prawdopodobnie nie ma tak negatywnego wpływu na mózg człowieka jak uważano kiedyś i stanowisko większości środowisk naukowych jest z tym zgodne. O wiele groźniejsze dla naszego mózgu okazuje się spożywanie alkoholu. Ponadto, nie biorąc pod uwagę aspektów psychicznych tzn. reakcji niedojrzałego emocjonalnie mózgu na używkę, można dowieźć, że marihuana nie przeszkadza(jak sądzono wcześniej) w rozwoju mózgu u nastolatków, więcej o tym możecie przeczytać w artykule autorstwa Piotra i Anity ze Stonerchef.pl.

2. Wpływ marihuany na psychikę

Najpopularniejszą dolegliwością za którą obwinia się marihuanę jest przypuszczenie że wywołuje ona schizofrenię. Oczywiście jest to bujda i wynika z błędnej interpretacji danych. Wśród populacji ludzi około 1% osób ma skłonność do schizofrenii, wśród palaczy jest to około 2%, ale prawdopodobnie wynika to z tego, że osoby ze skłonnościami do schizofrenii częściej sięgają po marihuanę. Nie przekonuje Cię to? Spójrzmy więc na poniższy cytat z naszego artykułu pt. „Najpopularniejsze mity na temat marihuany” aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Z pomocą w tym przypadku przychodzą nam badania przeprowadzone na Harvardzie(więcej o badaniach). Na ich podstawie stwierdzono że najistotniejszym czynnikiem powstawania chorób psychicznych są nasze geny. Osoby które są obciążone podatnością na schorzenia psychiczne tzn. w historii ich rodziny występują one dosyć często powinny uważać przy korzystaniu z tej używki i robić to pod kontrolą lekarza.
Marihuana może sprawić że symptomy choroby pojawią się szybciej ale nie ma żadnego związku z bezpośrednim jej wywołaniem. Nie ma wpływu na to czy zachorujemy bądź nie, może jedynie przyspieszyć postępujący już proces.
Ponadto konopie są obecnie szeroko badane jako lek na wiele dolegliwości psychicznych a wyniki tych badań są bardzo obiecujące.

Jedynym prawdziwym problemem pod względem naszej psychiki jest to, że marihuana powoduje uzależnienie psychiczne. Więcej o uzależnieniu i jego rodzajach dowiecie się z osobnego artykułu. Uzależnienie psychiczne może prowadzić do takich skutków jak rozdrażnienie, depresja, bezsenność, brak apetytu, trudności ze skupieniem.

3. Wpływ dymu konopnego na płuca

Za wszelką szkodliwość dla płuc, przypisywaną marihuanie odpowiedzialne są substancje smoliste wytwarzane podczas procesu spalania. Prawdą jest że w dymie konopnym jest około 1/3 więcej substancji smolistych niż w dymie tytoniowym. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt że palacze marihuanie przeciętnie wypalają kilka/kilkanaście krotnie mniej jointów niż palacze tytoniu papierosów.

Obecnie na podstawie publikacji Harvard Health, stwierdzić można, że palenie marihuany prawdopodobnie, jednak nie zwiększa ryzyka wystąpienia chorób układu oddechowego i nie upośledza jego wydajności, ale może ją wręcz poprawić.

A jak to jest z rakiem? Ano tak, że w 2006 r. pojawił się raport National Institute of Health, który stwierdza, że nie żadnego związku między rakiem a marihuaną, który pozwoliłby uznać konopie za bezpośredni czynnik rakotwórczy.

Poza tym wszystkim, należy pamiętać że są metody spożywania marihuany, które redukują zagrożenia wynikające z substancji smolistych na przykład: waporyzacja, przyjęcie podjęzykowe czy też oralne.

4. Wpływ marihuany na serce i układ krwionośny

Marihuana może prowadzić do przyspieszenia akcji naszego serca. Szybsze tętno może być spowodowane również efektem psychicznym tzn. paniką na skutek zbyt intensywnych efektów po przyjęciu dużej dawki. Jednakże w raporcie opublikowanym w styczniu 2020 roku w Journal of the American College of Cardiology, omówiono szereg badań dotyczących wpływu marihuany na układ krążenia. Możemy tam znaleźć następujące stwierdzenia „2 miliony osób cierpiących na choroby serca takie jak choroba wieńcowa i ból w klatce piersiowej, sięga po konopie” oraz „„Badania wskazują na to, że konopie nie sprzyjają rozwojowi udaru mózgu, zawału serca i innych schorzeń układu krążenia.” dlatego trudno jest stwierdzić, że marihuana szkodliwie wpływa na nasz układ krążenia. Temat ten wymaga większej ilości badań, ale można się spodziewać, że ich wyniki będą raczej optymistyczne.

5. Wpływ konopi na płodność

Wiele artykułów wskazuje że marihuana ma szkodliwy wpływ na ilość plemników i ich zdolności ruchowe. Jednakże istnieją również przesłanki że nasienie osób które w przeszłości używały marihuany ma lepsze parametry niż sperma mężczyzn którzy nigdy jej nie używali.. Nauka więc w tym temacie bywa czasami sprzeczna, prawdopodobnie potrzebujemy więcej czasu i badań by to realnie ocenić. Więcej na ten temat znajdziecie w artykule Vapomaniaka.

6. Inne dolegliwości

Wielu naukowców twierdzi że palenie marihuany negatywnie wpływa na dziąsła i ogólnie zdrowie jamy ustnej jej użytkowników, może zwiększyć nawet trzykrotnie ryzyko występowania poważnej choroby dziąseł. Podobnie jest z tytoniem. Więcej na ten temat znajdziecie w tym artykule.

Naukowo udowodniono że marihuana jest odpowiedzialna za spadek poziomu glukozy we krwi poprzez przyspieszenie jej metabolizmu podczas bycia pod wpływem.

Reasumując obecnie nie da się udowodnić żeby konsumpcja marihuany miała jakikolwiek poważny negatywny wpływ na nasz organizm. Można stwierdzić że konopie:

  • prawdopodobnie negatywnie wpływają na płodność mężczyzn ale jest to proces odwracalny gdy użytkownik zaprzestanie jej używania,
  • mogą powodować tachykardie oraz wzrost ciśnienia krwi, dlatego osoby z chorobami serca powinny konsultować leczenie się marihuaną z lekarzem,
  • marihuana prowadzi do spadku poziomu glukozy w naszym organizmie, dlatego osoby z cukrzycą powinny konsultować leczenie się marihuaną z lekarzem,
  • wdychanie dymu konopnego może być szkodliwe dla naszych płuc oraz prowadzi do chorób dziąseł dlatego warto rozważyć zdrowsze opcję jak waporyzacja, przyjęcie podjęzykowe czy oralne,
  • może powodować że symptomy schizofrenii pojawią się szybciej ale nie ma żadnego związku z bezpośrednim jej wywołaniem. W ramach profilaktyki osoby które mają w rodzinie przypadki chorób psychicznych, powinny skonsultować przyjmowanie konopi z lekarzem.

Bibliografia:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16832000/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10863546/

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/pot-smokers-can-maybe-breathe-a-little-easier

https://paradigmtreatment.com/harvard-study-shows-marijuana-cause-teen-schizophrenia/

https://www.jacc.org/doi/full/10.1016/j.jacc.2018.03.010

https://www.ada.org/en/member-center/oral-health-topics/cannabis-oral-health-effects

https://www.diabetes.co.uk/recreational-drugs/cannabis.html

Jedna myśl w temacie “Marihuana – Jak szkodliwa jest na prawdę? – Przegląd badań

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s