Najpopularniejsze rodzaje ekstraktów z konopi

W tym zestawieniu znajdziecie opis najpopularniejszych koncentratów z marihuany. Ekstrakty cieszą się dużym uznaniem wśród użytkowników na świecie. Ze względu na większą zawartość kannabinoidów oraz inny profil terpenowy niż kwiaty(lub wyeliminowanie terpenów), potrafią działać odmiennie od nich. W Polsce ze względu na nielegalność marihuany rekreacyjnej, dostęp do ekstraktów jest ograniczony, a ich jakość często pozostawia wiele do życzenia. Kupowanie produktów z konopi na czarnym rynku jest niebezpieczne, na każdym kroku odradzamy takie działania, natomiast warto się z nimi zapoznać, w końcu coraz więcej krajów na świecie pozwala na legalny zakup koncentratów lub dekryminalizuje ich posiadanie. W przypadku kwiatów łatwiej rozpoznać jeżeli coś jest nie tak, z ekstraktami jest trudniej, rzadko kto potrafi poznać gdy dodawane są do nich zanieczyszczenia w celu zwiększenia wagi, dodatkowo koncentrat może być niedokładnie oczyszczony z użytych do jego produkcji rozpuszczalników.

Haszysz

Haszysz jest jednym z najpopularniejszych rodzajów ekstraktów. Wyróżniamy wiele rodzajów i odmian haszu, podzielonych ze względu na sposób otrzymywania i pochodzenia. Zasada zazwyczaj jest taka sama, ekstrakt składa się z połączenia pyłku konopnego oraz żywicy. Zawartość kannabinoidów zazwyczaj oscyluje pomiędzy 30-60%, przynajmniej tak powinno być, zdarza się że jest on produkowany ze słabych kwiatów, liści, resztek lub w zły sposób przez co jest słabszy. Możemy się spodziewać po nim bardziej psychoaktywnych i trudnych do opanowania efektów. Docenią go pacjenci o stosunkowo wysokiej tolerancji na thc. Oto najpopularniejsze rodzaje haszyszu, ze względu na sposób jego wykonania:

  1. Charas – pierwotna i najstarsza forma haszyszu. Uzyskuje się go poprzez zeskrobanie lepkiej żywicy konopnej z dłoni, którą wcześniej dotykaliśmy rośliny, pocierając rękoma jej kwiaty. Przez tarcie i ciepło przenosi się lepką żywicę konopną z rośliny na skórę. Jak pewnie się domyślacie, na rękach osób które go produkują mogą znajdować się np. bakterie kałowe, więc ta metoda więc nie jest specjalnie higieniczna.
  2. Bubble Hash – produkowany techniką wodno-lodową, jest to proces w którym nie używa się rozpuszczalników. Do wiadra, wypełnionego wodą z lodem dodajemy konopie, a następnie całość energicznie mieszamy. Mieszanie ma za zadanie sprawić, że gruczoły żywiczne, czyli trichomy, odczepiają się od konopi i pozostają w wodzie. Następnie woda, przepływając przez drobny filtr siatkowy (worki bąbelkowe), pozostawia na nim gruczoły żywiczne. Bubble w nazwie pochodzi od mokrych „bąbelków” osiadających na worku podczas zbierania.
  3. Dry ice Hash – Suchy lód wykorzystuje bardzo niskie temperatury, pomaga to zachować dużą zawartość terpenów, nadających wspaniały aromat. Metoda polega na mechanicznym mieszaniu (wstrząsaniu) pąków lub przyciętych resztek z suchym lodem w celu usunięcia gruczołów żywicznych. Podobnie jak przy poprzednim opisanym rodzaju haszyszy, tu również wykorzystuje się worki bąbelkowe do przesiania. Trichomy wypadają przez otwory w workach, zgodnie z ich wielkością.
  4. Haszysz z Kiefu – Pyłek pozyskuje się poprzez potrząsanie zmielonymi konopiami przy użyciu specjalnych worków o drobnych sitkach, następnie na prasie jest on formowany w twarde, gęste grudy.

Kief

Kief CBD od Kombinatu Konopnego – kodem „przetworyzpalexpres” 27 złoty za 10 gram

To najprostszy możliwy do pozyskania koncentrat. Jak już wcześniej pisaliśmy, można z niego zrobić haszysz, ale nie trzeba, nic nie stoi na przeszkodzie by spożywać go w takiej formie w waporyzatorze z użyciem włókna konopnego lub specjalnej komory, czy też po prostu w dodaniu go do skręta. Kief to nic innego jak trichomy(„pyłek”), czyli struktury krystaliczne powlekające zewnętrzne powierzchni kwiatów, oderwane z wysuszonego materiału roślinnego. Kief pozyskuje się przy pomocy sitek, lub młynków wielokomorowych. Jego moc jest zbliżona do hashu i zależy od jakości rośliny.

QWISO i QWET

Są to ekstrakty uzyskane przy użyciu alkoholu, a następnie odparowaniu go. QWISO uzyskuje się przy użyciu alkoholu izopropylowego, QWET z pomocą etanolu(bezpieczniej). Ekstrakty tego typu, szczególnie QWISO nie powinny być wykonywane w domowych warunkach, ponieważ istnieje ryzyko niedokładnego go oczyszczenia, lub doprowadzenia do wybuchu podczas szybszego odparowywania substancji. Moc takiego ekstraktu jest zazwyczaj bardzo duża, zawartość kannabinoidów może sięgać od 80 do 95%.

BHO – Butan Hash Oil

Ekstrakt ten wykonuje się przy użyciu butanu. Poprzez próby samodzielnej produkcji tego ekstraktu, w złych warunkach, wielokrotnie dochodziło do wybuchów i pożarów. Jednakże kiedy jest on pozyskiwany w warunkach laboratoryjnych. Pozwala on na otrzymanie bardzo silnego ekstraktu, który zawiera nawet 98% kannabinoidów. Spożywa się go najczęściej przy pomocy bonga ze specjalnie dostosowanym cybuchem do Dabbingu.

Rosin

Ta technika polega na uzyskaniu ekstraktu przy pomocy temperatury i ciśnienia np. na specjalnej prasie. Istnieje również szybka, prosta i niedroga alternatywa, która pozwala każdemu stworzyć wysokiej jakości ekstrakt w ciągu kilku sekund. Wystarczy umieścić susz między papierem do pieczenia i zacisnąć prostownicą do włosów, po chwili na papierze zacznie gromadzić się bogata w THC żywica, którą możemy zebrać ostrym narzędziem (np. żyletką). Taki ekstrakt może mieć nawet do 70% zawartości THC lub więcej.

CO2 Ekstrakt

Ekstrakcja CO2 w stanie nadkrytycznym polega na wykorzystaniu kontrolowanej temperatury i ciśnienia do wytworzenia zmian fazowych (lub stanu skupienia) w CO2 (dwutlenku węgla) w celu ekstrakcji materiału roślinnego konopi przy jednoczesnym zachowaniu integralności i ilości terpenów znajdujących się w materiale roślinnym.

Przy pomocy trzech powyżej opisanych metod, zależnie od procesu oraz materiału, możemy uzyskać różne rodzaje i konsystencję ekstraktu. Ze względu na różny ich wygląd można je podzielić na parę rodzajów:

  • Crumble – suchy, kruchy ekstrakt z konopi,
  • Wax – ekstrakt z konopi o stosunkowo lepkiej, rozciągliwej konsystencji,
  • Shatter – ekstrakt z konopi o kruchej, łatwo pękającej końcowej teksturze, 
  • Budder – zazwyczaj robiony przy użyciu butanu, budder jest również „ubijany”, aż nabierze konsystencji podobnej do masła.
Shatter

RSO – Rick Simpson Oil

Nazwa pochodzi od twórcy, Ricka Simpsona, który wyleczył się z dającego przerzuty raka skóry w 2003 roku i od tego czasu poświęcił się szerzeniu prawdy na temat oleju konopnego. Jest on często najlepszym wyjściem dla pacjentów zmagających się z najcięższymi dolegliwościami np. nowotworami. Stosowany wewnętrznie i zewnętrznie. Olej RSO produkuje się z całej rośliny konopi. Składa się on z wielu różnych kannabinoidów, w tym THC, CBD, CBN, CBG oprócz tego zawiera także terpeny, flawonoidy i inne substancje, które działają w sposób synergiczny. Autor podaje przepis na swojej oficjalnej stronie www.phoenixtears.ca. Do ekstrakcji oleju RSO używa się rozpuszczalnika w postaci benzyny, alkoholu lub nafty, następnie rozpuszczalniki są odparowywane a olej oczyszczany.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s