Marihuana wpływa negatywnie na ludzkie plemniki? – Przegląd badań

Pomimo wielu korzyści płynących z korzystania z marihuany, nie należy również zapominać, czy też milczeć na temat jej negatywnych skutków. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom pacjentów korzystających z konopi, postanowiliśmy się przyjrzeć badaniom na temat wpływu kannabinoidów na jakość męskiego nasienia. Czy jest o co się martwić? Przekonajmy się!

Co ma wspólnego sperma z układem endokannabinoidowym

Każdy użytkownik powinien zdawać sobie sprawę, że układ receptorów, które są odpowiedzialne za działanie marihuany jest jednym z głównych układów które wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. W uproszczeniu można powiedzieć, że receptory kannabinoidowe, to jest CB1 i CB2, znajdują się niemal w całych naszym organizmie, regulują np. działanie układu immunologicznego czy też krwionośnego, pokarmowego oraz rozrodczego. Poprzez stymulację CB1 konopie mają niemalże bezpośredni wpływ na funkcjonowanie ludzkich narządów rodnych oraz jakość plemników. W związku z czym pojawiło się wiele badań, dotyczących wpływu marihuany, a konkretniej, głównie Delta-9-THC na męskie nasienie.

Na co wskazuje większość publikacji?

Zanim przejdziemy do przedstawienia wam konkretnych wyników badań, chciałbym przytoczyć stanowisko jednej z Polskich klinik leczenia medyczną marihuaną, aby ułatwić zrozumienie w jaki sposób marihuana może wpływać na spermę.

Cytat z artykułu kliniki Medicana

Naukowcy zidentyfikowali układ endokannabinoidowy i obecność receptorów CB1 w męskim nasieniu. Odkrycie to sprawia, że zawarte w marihuanie kannabinoidy łączą się z receptorami zlokalizowanymi w nasieniu i mogą na nie oddziaływać. Zaburzenia układu endokannabinoidowego np. jego nadmierne pobudzenie lub zahamowanie jego czynności,  może m.in.:
– zmniejszać wydzielanie testosteronu u mężczyzn,
– obniżać libido,
– negatywnie wpływać na przebieg spermatogenezy,
– utrudniać zapłodnienie.
Zawarte w marihuanie kannabinoidy, takie jak THC i CBD, są w stanie przywrócić stan równowagi w organizmie. Wydaje się więc, że konopie indyjskie powinny korzystnie wpływać na męską płodność. 

W powyższym cytacie padło bardzo ważne słowo: „równowaga”. Obecne środowisko które nas otacza(np. zanieczyszczenia w powietrzu) oraz stylu życia(stres, przetworzone jedzenie) jaki prowadzą ludzie, prowadzi do niedoborów endokannabinoidów które wytwarza nasz organizm, z tego powodu niektórzy ludzie, do poprawnego działania organizmu, potrzebują kannabinoidów z zewnątrz, w tym przypadku naturalnych, pochodzących z marihuany. Jak ze wszystkim w życiu, najważniejsze jest zachowanie równowagi, zarówno niedobory jak i przeciążenie tych receptorów może wywoływać negatywny wpływ na ludzki organizm.

Głównymi miarami wyników w badaniach tego typu jest ruchliwość plemników, całkowita ruchliwość plemników i morfologia. W roku 2019 przeprowadzono badanie przekrojowe w placówce uniwersyteckiej na Jamajce. Rutynowe badania nasienia dotyczyło 229 mężczyzn w wieku 23–72 lat.

Wyniki badań opublikowane w artykule „Marijuana use and its influence on sperm morphology and motility: identified risk for fertility among Jamaican men” autorstwa K. CarrollA. M. PottingerS. WynterV. DaCosta – tłumaczenie

Ogólnie rzecz biorąc, 47% uczestników zgłosiło używanie marihuany, a 21% z nich zgłosiło niedawne użycie. 
Analizy regresji wykazały, że niedawne używanie oraz przyjmowanie dużych ilości marihuany związane było z 2,6 razy (aOR = 2,6; 95% CI, 1,0–6,8, p  = 0,044) i 4,3 razy (aOR = 4,3; 95% CI, 1,1–15,9, p  = 0,030) większym ryzykiem rozpoznania nieprawidłowej motoryki (astenozoospermia). 
Dodatkowo, u umiarkowanej liczby użytkowników wystąpiło 3,4 raza większe (aOR = 3,4; 95% CI, 1,5–7,9, 
p  = 0,004) prawdopodobieństwo rozpoznania nieprawidłowej morfologii (teratozoospermia).

W tych samych badaniach zauważono również, że uczestnicy, którzy regularnie używali marihuany w ciągu ostatnich pięciu (5) lat, a także osoby intensywnie używające (według sumarycznego wskaźnika marihuany) częściej u osób mających poniżej 40 lat, mieli nadwagę lub otyłość. (Tabela 2 ). . Dodatkowo osoby, które ostatnio stosowały marihuanę, były również bardziej skłonne do spożywania alkoholu (tab. 2 ).

Istnieje sporo badań których wyniki są podobne, jednakże w opozycji do nich stoją badania przeprowadzone po 2018 roku, dotyczące wpływu konopi indyjskich na męską płodność. Wynika z nich, że niepłodni mężczyźni, którzy palili marihuanę mieli wyższą koncentrację i liczbę plemników w porównaniu do mężczyzn, którzy nigdy z niej nie korzystali. Pamiętajmy jednak, że badanie to dotyczyło osób mających problem z płodnością.

Podobne wnioski nasuwa długookresowe badanie pochodzące z Uniwersytetu Harvardzkiego przytoczone w artykule National Geographic. Zostało ono przeprowadzone na 662 mężczyznach w latach 200-2017 i pokazało, że palący mieli znacznie lepszą koncentrację plemników niż się spodziewano. Ponadto przebijali oni nawet tych, którzy nie palili w ogóle. Naukowcy wyliczyli bowiem, że palący mieli średnią koncentrację 62,7 miliona plemników na mililitr spermy. Podczas gdy u tych, którzy nigdy nie palili średnia wyniosła około 45,4 miliona na mililitr. Dodatkowo okazało się również, że nie ma specjalnego znaczenia czy dana osoba paliła kiedyś, czy zaczęła niedawno – efekty i różnice pozostawały bez zmian.

Należy także wspomnieć że negatywny wpływ na jakość plemników ma np. nikotyna, oraz ogólnie substancje wytwarzane w procesie spalania.

Wnioski

Osoby starające się o dziecko powinny zaprzestać używania marihuany, jednakże wszystko wskazuje że istotnym czynnikiem determinującym czy ma ona pozytywny bądź negatywny wpływ na jakość męskiego nasienia jest sposób oraz częstotliwość używania konopi. Potrzeba więcej badań by jednoznacznie to stwierdzić, ale wszystko wskazuje na to, że istotne jest zachowanie równowagi układu endokannabinoidowego, szkodliwe może być jego przeciążenie jak również niedobory w tym obszarze.

Bibliografia:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3719292/

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/andr.12670

https://www.national-geographic.pl/artykul/marihuana-czy-wplywa-na-jakosc-spermy

https://jech.bmj.com/content/72/3/208

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s